Lesson: JoyHanlin Junior High Unit 6: How Much Sugar Do You Need?
From my peers' teaching demonstration on unit 6, I quite like some ways they employ to teach the lesson.
1. Use realia to teach vocabulary (food and containers).
a. On page 68, there are some food and containers. To introduce those things, my peers choose to bring realia to the class. (補68)
2. Make a checklist to match "food and containers".
a. After teaching students about the food and containers that are used to contain the food, the teacher can make a chart for students to match the food and containers together. It's a way to help them to review the usage.
3. Teach "Challenge" on page 74 through group activity. (補74)
a. The teacher can separate students into several groups and carry out the activity through "group competition".
b. For the first question, the teacher can prepare fake money for each group. Then, after reading the question, the teacher can ask them to give the right amount of money to the teacher.
c. After they are done with the three questions, the teacher can conceive more questions and make good use of the fake money. Also, the teacher can recycle the food and containers by thinking of some questions that would use those words. (E.g. Today is Friday. Tom wants to buy two bottles of juice. So how much should him pay? )

沒有留言:
張貼留言